Kurutulmuş Gıda Nedir?

Kurutulmuş Gıda Nedir?

İnsanların gıdalarını saklamak için buldukları en önemli saklama ve muhafaza yöntemlerinden biri gıda kurutmaktır. Geleneksel bir yöntem olarak kurutulmuş gıda, gıda maddelerinde bulunan fazla sıvının yüksek ısı ve ya güneş ışığı ile buharlaştırılarak gıda maddesinin içindeki sıvının tamamen ve ya olabilecek en yüksek miktarda azaltılması ile oluşturulan, tüketime hazır maddeler demektir.

Isı ve ya güneş ışığı ile kurutulan gıdaların bu yöntemlerle kurutulmasındaki amaç, gıdanın bozulmasını engellemek, bakteri, küf gibi sağlığa zararlı maddelerin oluşumunu ortadan kaldırmak ve tüketilmek istendiklerinde tüketilebilmelerini sağlamaktır. Kurutulmuş gıdalarda koku, tat gibi kayıplar gerçekleşmez. Tat değişimleri ısıya maruz kaldıkları için gerçekleşebilir. Bir miktar da vitamin eksikliği olabilir; fakat kuru gıdalar günümüzde insanların en temel ihtiyaçlarını sağladıkları bir tüketim türüdür.

Hangi Gıdalar Kurutularak Tüketilmeye Uygundur?

Neredeyse tüm gıda maddeleri kurutularak tüketime uygundur diyebiliriz. Kurutulmuş gıda maddelerinden en çok tercih edilenleri ise şu şekilde sıralayabiliriz; kuru domates, kuru incir, kuru kayısı. Özellikle ülkemizde çokça kullanılan gıda muhafaza yöntemlerinin başında gelen gıdaları kurutarak muhafaza etme işlemi, ülkemizin birçok şehrinde, şehrin üretimine has sebze ve meyvelere uygulanır. Aydın ve çevresinde kuru incir, Malatya ve çevresinde kuru kayısı, İzmir ve çevresinde kuru domates, Şanlıurfa ve çevresinde kuru biber ve patlıcan gibi pek çok çeşit kuru gıda maddesi vardır. Dünya’nın neredeyse tüm ülkelerinde kuru gıdalar kabul görmekte ve en lezzetli gıda maddeleri olarak tüketime sunulmaktadır. Avrupa’nın birçok ülkesine ihraç ettiğimiz kuru domates, kuru incir, kuru kayısı ülkemiz çiftçileri için önemli bir geçim kaynağıdır. Kuru gıda maddeleri belirli şartlarla üretilmiş olduklarından ve ülkelerin gıda yönetmeliklerine uygun olduklarından dolayı, insan tüketimine uygundur.

Kurutulmuş Gıdalar Sağlıklı mı?

Kurutulmuş gıdalar en sağlıklı gıdalar arasındadır. Hatta bazı besinler kurutulduklarında çok daha sağlıklı hale gelmektedir. Örneğin; Kurutulmuş gıdalar üretim çeşitliliği, prosedür uygunluğu, muhafaza şartları, çiğ tüketim ve ya pişirilerek tüketimi açısından sınıflandırılabilir ve sağlık için hiçbir problem teşkil etmezler.

Kurutulmuş gıdaların avantajları saymakla bitmez. Diyelim ki kuru domates yerine taze domates istiflediniz. Taze domates birkaç gün içerisinde çürüyerek bakteri, küf gibi zararlı maddeler üretecektir; ama eğer kurutulmuş domates alıp doğru koşullarla muhafaza ederseniz, uzun süre bozulmayan ve istediğiniz her an kullanabileceğiniz, lezzet bakımından herhangi bir kayba uğramayan, kesenize zarar vermeyecek bir gıda maddesine sahip olursunuz. Kurutulmuş gıdalar sağlıklıdır. Fiyat bakımından gayet ucuz, taşıma bazında kolay taşınabilen ve muhafaza edilebilen uzun ömürlü ve her mevsim ulaşabileceğiniz ürünler kuru gıdalardır.

Kuru Gıdalar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kurutulmuş gıdalar, mutfaklarımızda birçok zaman hayat kurtaran, pratik kullanıma sahip sebze, meyve ve bitkilerdir. Kurutulmuş gıdaların sağlık açısından sakıncalı olabileceği durumlara değinecek olursak; gıda maddesinin kurutulma işleminin doğru şartlarla yapılmaması, muhafaza edilişinde hata olması, paketi açıldıktan sonra gerekli şartların yerine getirilmemesi gibi durumlar sağlık açısından sakıncalı sonuçlara neden olabilir. Kurutulmuş gıdalar genellikle bozulduklarında sağlık için zararlı olabilirler ve bozulmalarının tek sebebi, insanların muhafaza yöntemlerinin doğru olmaması diyebiliriz. Saydığımız maddeler dışında, insan sağlığına zarar verebilecek herhangi bir durum söz konusu olmamakla beraber, kurutulmuş gıdalar doğru şartlar sağlandığında sağlık için çok faydalıdırlar. Örneğin; kuru incir hazmı kolaylaştıran bir kuru gıda maddesidir.

Kuru kayısı sindirim sistemini hızlandırır. Kuru üzüm yüksek şekerli içeriğinden dolayı enerji verir. Kuru domatesin içeriğinde bolca D vitamini vardır. Kuru gıdaların faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Dünya üzerinde en çok tercih edilen gıda maddelerinin başında gelen kuru gıdalar, insanoğlunun yerleşik hayata geçmesiyle birlikte başlayan bir serüvendir. Neredeyse her gün tükettiğimiz ekmek bile kurutulmuş tahılların öğütülmesiyle elde edilmektedir. Evimize misafir geldiğinde ilk ikram ettiğimiz şey çaydır. Çay kurutularak elde edilir. Çayın yanında ikram etmeyi tercih ettiğimiz gıda maddelerinin başında kuruyemişler gelir. Özellikle bazı gıda maddelerinin kurutularak tüketilmesi, kurutulmamış halde tüketilmesinden daha çok tercih edilir. Kabak çekirdeği bunlara verilebilecek en güzel örnektir. Paketlenmesi kolay olan ve uzun ömürlü oldukları kanıtlanmış olan kuru gıda maddeleri yaşamımızın ve besin tüketme alışkanlıklarımızın büyük bir kısmını oluşturur.